O čipování psů
V současné době máme jako majitelé či chovatelé jen dvě možnosti, jak svého miláčka nechat označit a umožnit tak jeho identifikaci v případě jeho ztráty, zaběhnutí nebo jeho odcizení. Těmito možnostmi je tetování a čipování.
Tetování však je pro pejsky bolestivou záležitostí a nelze také opomenout fakt, že tetování se růstem a roztažením kůže stane nečitelné.
Oproti tomu očipování zvířete pro nás představuje jeho jednoznačnou a nezaměnitelnou identifikaci.
Velkou výhodou čipování je možnost aplikace čipu v jakémkoliv věku zvířete. Čipování zvířete může provádět pouze veterinární lékař.
Proč čipovat?
- pro zápis do centrální evidence Národního registru majitelů zvířat
- pro vystavení pasu zvířete, který je nezbytným dokladem při cestách do zahraničí
- pro registraci místním úřadem, splnění podmínek vyhlášky a případné poskytnutí slevy na poplatku ze psů
- pro chovatelskou evidenci psů a dalších druhů zvířat s průkazem původu
- pro kontrolu a prokázání identity zvířete při cestách do zahraničí
- pro kontrolu a prokázání identity zvířete při jeho exportu do zahraničí
- pro označení psů, kteří mají nečitelné tetování a nemůže tak být bezchybně prokázána jejich identita
- pro označení psů, kteří nejsou zanešeni v plemenné knize ČMKU, nemají tedy průkaz původu
- pro skoro nebolestnou aplikaci, která pro pejska nepředstavuje tak velkou stresovou situaci jako tomu je u tetování
- pro možnost aplikace v kterémkoli věku
Co je čipovací a čtecí zařízení?
Identifikace zvířete je umožňována díky třem komponentům.
- Mikročip = kapsle z bioskla nebo polymeru, jejíž rozměry jsou přibližně 2x11mm (přibližně velikost zrnka rýže), ve které je uložena anténa s vlastní identifikačním kódem. Mikročip nemá vlastní zdroj energie, tudíž nemůže vysílat žádné impulsy do těla zvířete. K označování mohou být používány pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení,
tedy ISO 11784 a ISO 11785.
Mikročip by měl obsahovat označení země původu psa, pro Českou republiku je to počáteční číslo čipu 203. Čipy též mohou obsahovat antimigrační čepičku, která zabraňuje jeho "cestování" v těle zvířete. Každý čip má své nezaměnitelné číslo. Životnost čipů je udávána přibližně na 25 let.
- Jehla = mikročipy jsou dodávány ve sterilní jednorázové duté jehle, prostřednictvím které je aplikován čip pod kůži
( čip je vytlačen z jehly přímo pod kůži )
- Čtečka = prostřednictvím vlastní antény vysílá dlouhovlnné elektromagnetické záření. Jakmile se mikročip dostane do dosahu vysílaného signálu čtečky (cca. 5 - 10 cm), mikročip tuto energii přijme a přemodulovanou do identifikačního kódu ji odrazí zpátky do čtečky, která tak na displeji zobrazí číslo mikročipu.
- Čárový kód příslušného čipu = každý čip obsahuje čárový kód. Jeden štítek s čárovým kódem vám veterinář nalepí do pasu, a další štítky dostanete domů.
Pokud Váš čip neobsahuje označení země původu, tedy jednoduše, pokud nezačíná trojčíslím 203, ale začíná například číslicí 9, můžete si v následující tabulce najít výrobce čipu a ověřit si, že váš čip splňuje normu ISO 11784 a ISO 11785. Jedná se o výrobce registrované v ICAR International Committee for Animal Recording (Mezinárodní výbor pro kontrolu zvířat)
Způsoby registrace
Nejpohodlnější je registrace online přes internet. A jak už to na internetu bývá, jsou zde služby placené a služby zdarma.
Existují dva mezinárodní registry majitelů zvířat.
Jeden je celosvětový - PETMAXX a druhý je Evropský - Euro Pet Net
- Registrace zdarma
- TASSO e. v. TASSO je registr sídlící v Německu. Jako jediný zdarma zaregistruje do obou velkých mezinárodních registrů
- BackHome provede registraci i do mezinárodní sítě PETMAXX.COM
- IFTA je registr sídlící v Německu. IFTA provede registraci i do mezinárodní sítě PETMAXX.COM
Registrace za poplatek
-
Národní registr majitelů zvířat provede registraci i do mezinárodní sítě PETMAXX.COM. Bezplatný zápis se vztahuje na zvířata označená mikročipy Datamars s českým národním kódem nebo LifeChip
(kód mikročipu začíná sedmičíslím 2030981 nebo trojčíslím 985) Pro ostatní typy mikročipů se platí za registraci jednorázový poplatek 170 Kč.
-
Centrální evidence zvířat a věcí ČR je registr psů, registr koček, registr fretek, registr věcí a registr majitelů psů.
Za registraci v této databázi se platí jednorázový poplatek 240 Kč.
-
Czech Pet Net je databáze majitelů zvířat, která je propojená s Evropským registrem Euro Pet Net. Za regitsraci v této databázi se platí jednorázový poplatek 160 Kč. Zde není registrace online, je třeba vyplnit a odeslat poštou registrační kartu.